Na dzień dziecka – Dziennik Cwaniaczka o chłopcu, którego przygody czyta się jednym tchem

Szukając prezentu na dzień dziecka większość dorosłych zerka w stronę książek. Zastanawiają się, czy prezent w postaci Książki na dzień dziecka np. wiersze jest dobrym pomysłem. Wiadomo, że większość dzieci książek nie czyta. Zamiast delektować się słowem pisanym, korzystają w nadmiarze z smartfonów i komputerów. W jaki sposób odciągnąć dzieci od szkodliwej elektroniki i zachęcić do czytania? Z pomocą przyjdzie tu seria książek “Dziennik Cwaniaczka”, których autorem jest Jeff Kinney.

Dziennik Cwaniaczka – o chłopcu, który chce ułatwić sobie życie

Przewrotny tytuł opowiada o nastolatku Gregu Heffleyu, który ma różne pomysły na ułatwienie sobie życia. Im bardziej jednak próbuje kombinować, tym bardziej mu się to nie udaje. W zabawny sposób książka wyśmiewa negatywne zachowania dzieci, wkładając w usta bohatera komentarze, podsumowujące określone sytuacje. Chłopiec ma bogate, nie zawsze sensowne przemyślenia, które jednocześnie bawią ale również pozwalają na spojrzenie na świat z innej, całkiem nieoczywistej perspektywy. Cwaniaczek ma oczywiście rodzinę: mamę, tatę oraz dwóch braci. Życie rodzinne, widziane oczami nastolatka sprawia, że czytelnik może przyrównać poszczególne historyjki do własnych doświadczeń i spojrzeć na domowe konflikty z innej strony.

Książki, które dobrze się czytają

Seria książek “Dziennik Cwaniaczka” Jeffa Kinney doczekała się już 16 tomów oraz kilku adaptacji filmowych. Dodatkowo w ramach serii ukazują się tytuły poboczne, takie jak poradnik “Zrób to sam” lub przygody Cwaniaczka, widziane oczami jego najlepszego przyjaciela, Rowleya. Pomimo, iż w poszczególnych tomach zachowana jest chronologia wydarzeń, dzieci, które zaznajomiły się już z pierwszym tomem mogą czytać kolejne właściwie w dowolnej kolejności. Łatwo więc natrafić na pozycję której dziecko jeszcze nie czytało. Każda książka napisana jest prostym, przystępnym językiem. Treść wydrukowana dużymi literami i bogato ilustrowana komiksowymi rysunkami, jest przystępna nawet dla największych przeciwników czytania. Chociaż są to opowieści o przygodach chłopca, również dziewczynki, zwłaszcza lubiące przygody chętnie przeczytają o męskim spojrzeniu na świat. “Dziennik Cwaniaczka”, to idealne książki na dzień dziecka, które zachęcą młodego czytelnika do odkrywania bogatego świata literatury.